“The Collection of Ancient Coins in Lviv Historical Museum” pod redakcją Adama Deglera

Mamy przyjemność ogłosić, że jeszcze tego lata ukaże się książka “The Collection of Ancient Coins in Lviv Historical Museum” pod redakcją Adama Deglera. Publikacja jest efektem współpracy pomiędzy Львівський історичний музей , a Towarzystwem Naukowym Imienia Augusta Bielowskiego z naszym skromnym wkładem. Katalog monet jest w trzech językach: angielskim, ukraińskim i polskim. Więcej szczegółów wkrótce, a poniżej informacje o książce również w trzech językach.

Praca nad tą książką, rozpoczęta w 2017 roku, była kontynuowana po 24 lutego 2022 roku. Kolorystyka okładki i wybór monety ją zdobiącej ma podkreślać, że dziedzictwo kulturowe jest czymś, co łączy społeczeństwa i narody w dążeniu do wolności. Więzi polsko-ukraińskie zacieśnione wiosną 2022 roku z pewnością przyniosą w przyszłości wiele wspólnych inicjatyw naukowych. Mamy nadzieję, że ta książka wpisze się w ten nurt.

Zbiór monet antycznych w Lwowskim Muzeum Historycznym publikowany jest po raz pierwszy w całości dzięki współpracy między Lwowskim Muzeum Historycznym a Towarzystwem Naukowym Imienia Augusta Bielowskiego. Polscy i ukraińscy autorzy opisali w nim różnorodne części zbioru zgodnie z dostępnymi informacjami o ich proweniencji. Są to monety Greków, Rzymian i innych ludów starożytnych pochodzące z różnych lwowskich zbiorów publicznych lub prywatnych, znaleziska pojedyncze oraz skarby denarów rzymskich z Łuczyc, Przędzela, Olejowa i Zbuża, a także cząstka słynnego skarbu z Boroczyc, odkrytego w 1928 roku na Wołyniu. Ciekawe uzupełnienie stanowią natomiast nieliczne numizmaty nowożytne na wzór antycznych oraz imitacje z warsztatów Barbarzyńców.