Tomasz Gralak

“Architecture, Style and Structure in the Early Iron Age in Central Europe”

130,00 

Waga 1 kg
Wymiary 1 × 20 × 24,5 cm
Autor

Miejsce wydania

Wrocław

Rok wydania

2018

Format

200 x 245 mm

Liczba stron

292

Wydanie

drugie

Oprawa

miękka ze skrzydełkami, pokryta folią soft touch

ISBN

978-83-950094-2-6

Recenzenci

Dr hab. Henryk Mamzer, prof. PAN

  • Darmowy zwrot produktów do 14 dni
  • Wysyłka do wszystkich krajów

  Analizy metrologiczne pozostałości budowli z czasów wczesnej Epoki Żelaza są podejmowane niezwykle rzadko. Metodologia wykorzystana w poniższej pracy opiera się na poszukiwaniu powtarzalnych odległości obserwowalnych pomiędzy rozstawieniem dołów posłupowych lub innych archaeologicznych konstrukcji. Wynik nie jest jednak rzultatem arytmetycznych kalkulacji, lecz analizy przestrzennej o geometrycznym charakterze. Poszukiwanie wielkości prehistorycznych jednostek miary stanowi znaczną część tej pracy, jest jednak tylko punktem wyjścia do dalszych rozważań.

  Analiza metrologiczna pozwala badaczom względnie dokładnie określić rozmieszczenie budynków, dzięki czemu można zidentyfikować ich strukturę. Pozwala to zapytać, dlaczego układ przestrzenny budynków i osad został zorganizowany w jeden sposób, a nie w innym. Dotyczy to zarówno przestrzeni fizycznej, jak i rytualnej i społecznej.

   Celem ninijeszej pracy jest analiza sposobu myślenia “pradziejowych” ludzi o świecie – a dokładniej, w jaki sposób i dlaczego odbywał się on w określony sposób. Aby odpowiedzieć na to pytanie, techniki konstrukcji budynków zostały porównane z innymi wytworami kultury materialnej. Przeprowadzono dokładną analizę stylistyczną w celu określenia paradygmatow indywidualnych stylów artystycznych. Wszystkie te zjawiska (fenomeny) zostały przeanalizowane na tle im współczesnych przemian w strukturze społecznej. Wspomniane tutaj zagadnienia należą do nurtu tak zwanej archeologii kognitywnej.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.


Bądź na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap informacji o nowych publikacjach oraz informacjach z życia wydawnictwa.